ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΚΘΕΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΠΟΙ 1922-2022, ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Saturday 11 Μαρτίου 2023
Έκθεση ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΠΟΙ 1922-2022, τελευταίες ξεναγήσεις στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης

ΕΚΘΕΣΗ «Αντικείμενα Τόποι 1922-2022» στο Μουσείο Αρχαιολογίας & Ιστορίας της Τέχνης του ΕΚΠΑ 21-12-2022 ΕΩΣ 31-3-2023

Το Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης του ΕΚΠΑ  διοργανώνει δύο τελευταίες ξεναγήσεις στις 11  Μαρτίου και στις 18 Μαρτίου στις 11 π.μ., ημέρα  Σάββατο,  στο πλαίσιο της έκθεσης με οικογενειακά ενθυμήματα μελών της Φιλοσοφικής Σχολής με προσφυγική καταγωγή ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ - ΤΟΠΟΙ 1922 - 2022.

Δείτε την Πρόσκληση

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εγκαίνια έκθεσης Αντικείμενα Τόποι 1922-2022

Με μεγάλη συμμετοχή πραγματοποιήθηκαν στις 21 Δεκεμβρίου τα εγκαίνια της έκθεσης Αντικείμενα Τόποι 1922-2022 στο Μουσείο Αρχαιολογίας & Ιστορίας της Τέχνης του ΕΚΠΑ, στον 2ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής. Πρόκειται για μια συμμετοχική έκθεση με οικογενειακά ενθυμήματα μελών της Φιλοσοφικής Σχολής με προσφυγική καταγωγή, κειμήλια που συνδέουν τους ανθρώπους της με το προσφυγικό τους παρελθόν και τα πολλαπλά νοήματα της προσφυγικής ταυτότητας.

Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ καθ. Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος και ο Κοσμήτωρ της ΦΛΣ καθ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ενώ το σκεπτικό και το περιεχόμενο της έκθεσης παρουσίασε ο Διευθυντής του Μουσείου καθ. Πλάτων Πετρίδης. Το Μουσικοθεατρικό αναλόγιο Γυρεύω τον παλιό μου κήπο με τους Μ. Πλουμίδη, Ν. Κατριτζιδάκη, Π. Μοσχολιδάκη πλαισίωσε την εκδήλωση.

Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 31 Μαρτίου 2023 και θα είναι ανοικτή καθημερινά από 9 π.μ. έως 3 μ.μ. στον 2ο όροφο της ΦΛΣ.

Το ΕΚΠΑ τιμά τον ομότιμο καθηγητή Δ. Κόκκινο

Στις 21 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο των εγκαινίων της έκθεσης Αντικείμενα Τόποι 1922-2022, το ΕΚΠΑ τίμησε τον ομότιμο καθηγητή Διονύσιο Κόκκινο και τη σύζυγό του με την απονομή τιμητικής πλακέτας για τη δωρεά ενός πιάνου στο Μουσείο Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Τέχνης και τη γενικότερη προσφορά του στο Ίδρυμα. Παρέστησαν ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ καθ. Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ο Κοσμήτωρ της ΦΛΣ καθ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, η Πρόεδρος του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας καθ. Αικ. Νικολάου, η Πρόεδρος του Τμήματος Φιλολογίας καθ. Θ. Αντωνοπούλου, η Πρόεδρος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών καθ. Α. Γεωργάκη, η καθ. Θ. Ψαλτοπούλου και πολλοί άλλοι εκπρόσωποι του διδακτικού και διοικητικού προσωπικού της ΦΛΣ καθώς και φοιτητές.

• Title