ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΘΕΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: ΕΓΩ, ΕΝΑ ΣΥΜΠΑΝ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ, ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ

Friday 10 Μαρτίου 2023 ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΟΥ ΝΕΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Ερευνητικό έργο
Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο

Δράση : 2022-23

Θέατρο και Θετικές Επιστήμες στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση:
Εγώ, ένα σύμπαν από άτομα, ένα άτομο στο σύμπαν [RichardFeynman]

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ 2022-23

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο του διαρκούς ερευνητικού έργου Πειραματική Εφαρμογή της Θεατρικής Αγωγής στο Γυμνάσιο/Λύκειο που ξεκίνησε το 2018, υλοποιεί φέτος δράση με τίτλο «Θέατρο και Θετικές Επιστήμες στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Εγώ, ένα σύμπαν από άτομα, ένα άτομο στο σύμπαν» που περιλαμβάνει οκτώ δίωρες εργαστηριακές συναντήσεις και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου ή/και των δύο πρώτων τάξεων του Λυκείου (ως μια μεικτή ομάδα/σχολείο ή ως αμιγή τμήματα/τάξη) σε σχολεία της Αττικής και της Εύβοιας που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον.

Στην Εναρκτήρια Επιστημονική Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου  (Γ. Χατζηδάκη, 15772), την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 και ώρα 16:30-21:00 οι εκπαιδευτικοί των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα καθώς και οι φοιτητές -τριες που συγκροτούν τις Ομάδες Εφαρμογής θα έρθουν σε μια πρώτη επαφή με τη θεματική της φετινής δράσης μέσα από εισηγήσεις που προτείνουν δημιουργικές προσεγγίσεις των φυσικών επιστημών μέσω του θεάτρου.

Η ημερίδα είναι ανοιχτή στις φοιτήτριες και τους φοιτητές και θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Δηλώσεις συμμετοχής εδώ: https://forms.gle/MUWnRN6qbXmyHgAUA

Ακολουθεί το πλήρες πρόγραμμα της Ημερίδας.