ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

THE ATHENS COLLOQUIUM ON KANT AND GERMAN IDEALISM: SALLY SEDGWICK, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΑΝΑΣΑΣ

Monday 12 Φεβρουαρίου 2024
The Athens Colloquium on Kant and German Idealism:  Sally Sedgwick,  Παναγιώτης Θανασάς

The Athens Colloquium on Kant and German Idealism

Τμήμα Φιλοσοφίας, ΕΚΠΑ

Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου2024, 18:00

Καθ. Sally Sedgwick (Boston)

“Necessity in Hegel’s Philosophy of History”

Εισαγωγικά σχόλια: Καθ. Παναγιώτης Θανασάς (Αθήνα)

WEBEX LINK:

uoa.webex.com/uoa/j.php

Μπορείτε να προμηθευτείτε το κείμενο που θα συζητηθεί από τον επικ. καθ. Ι. Τρισόκκα (idtrisokkas@philosophy.uoa.gr).

Η Δρ. Sally Sedgwick είναι Καθηγήτρια και Πρόεδρος του Τμήματος Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Βοστώνης. Έχει εργαστεί ως επισκέπτρια καθηγήτρια στα πανεπιστήμια Harvard, Pennsylvania, Bonn, Bern και Luzern. Έχει δημοσιεύσει τρεις μονογραφίες: Kant’s Groundwork of the Metaphysics of Morals: An Introduction (2008, Cambridge), Hegel’s Critique of Kant (2012, Oxford), και Time in History in Hegelian Thought and Spirit (2023, Oxford). Επιμελήθηκε τον τόμο The Reception of Kant’s Critical Philosophy: Fichte, Schelling, and Hegel (2000) και, μαζί με την Dina Emundts, το International Yearbook of German Idealism/Internationales Jahrbuch des Deutschen Idealismus την περίοδο 2013-19.

Ο Δρ. Παναγιώτης Θανασάς είναι Καθητητής της Ιστορίας της Φιλοσοφίας στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Γεννήθηκε το 1967 στην Πάτρα και σπούδασε Νομική στην Αθήνα και Φιλοσοφία στην Τυβίγγη, όπου πήρε το διδακτορικό του το 1996 με μια διατριβή στον Παρμενίδη. Δίδαξε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (2013-18), καθώς και στα πανεπιστήμια Τυβίγγης, Χαϊδελβέργης, Κύπρου και Μονάχου (LMU, Vertretungsprofessur, 2015). Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στην ελληνική φιλοσοφία (Προσωκρατικοί, Πλάτων, Αριστοτέλης), το Γερμανικό Ιδεαλισμό (Hegel), τον Heidegger και τη Φιλοσοφική Ερμηνευτική. Είναι Υπότροφος του Ιδρύματος AlexandervonHumboldt και έχει λάβει υποτροφίες επίσης από το IKY, το Evangelisches Studienwerk “Villigst”, το DAAD, το DFG, και το Πανεπιστήμιο Princeton (StanleyJ. SeegerVisitingFellow, 2019).

Διοργάνωση: Ioannis Trisokkas, Sebastian Stein, Stavros Panagiotou, Kostas Morfis

Πρόγραμμα 2023-2024

Διοργανωτές: Ioannis Trisokkas, Sebastian Stein, Stavros Panagiotou, Kostas Morfis

[https://sites.google.com/view/theathenscolloquium/home]